arılar

Arılar Olmasaydı Ne Olurdu

Arılar Olmasaydı Ne Olurdu

Albert Einstein diyor ki; Arılar yeryüzünden kaybolursa insan ırkı 4 yıl içinde biterdi. Yapılan araştırmalarda Einstein’ın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır.
Bal arıları yaklaşık olarak günde 400 kilometrelik bir mesafe yol alırlar. Meyve ağaçlarını döllerler. Ağaç ve bitkilerin meyve vermesine sebep olurlar. Dünyadaki bitkilerin yaklaşık %70 i döllenmek için arılara ihtiyaç duyuyor.

Yapılan araştırmalara göre Amerika’daki bal arısı sayısı 2010 dan beri yaklaşık % 30 oranında azalmıştır. Dünyadaki bal arısı sayısı ne yazık ki ciddi oranda azalıyor.
Bal arılarının yok olmasında, kullanılan ürünlerdeki kimyasallar, şehirleşmenin artmasıyla doğal alanların azalması ve iklim değişiklikleri gibi birkaç sebep etkili.

Peki, dünyadaki bütün arılar yok olsaydı ne olurdu.

Arılar Olmasaydı:

 •  İnsanlar belli ürünleri elleriyle döllemeleri gerekebilecek. Bu da milyarca dolar maliyete ve zaman kaybına sebep olacaktı.
 • Belli sebze ve meyvelerden mahrum kalabilecektik.
 • Döllenmek için arılara ihtiyacı olan bitki ve çiçeklerin yokluğu onlarla beslenen başka canlılarında hayatta kalmasını zorlaştıracaktı.
 • Belli sebze meyvelerden mahrum kaldığımız için belli vitamin ve minerallerden de mahrum kalacaktık.
  Vücudumuz da eksikliklerden kaynaklı olarak belli hastalıklar türeyecekti.
 • Elle dölleme maliyetlerinden kaynaklı olarak sebze ve meyvelerin fiyatları ve çoğunlukla bu meyve ve sebzelerden yapılan ürünlerin fiyatları da uçacaktı.
 • Yemek zevklerimiz ve yaşam tarzlarımız değişebilirdi.
 • Sağlığımız için onlarca faydası olan bal olmayacaktı.
 • Dünyayı saran bir kıtlık meydana gelebilirdi.
 • Bizim için yaşamak çok zor olmaya başlayabilirdi.
 • Pamuk ve kahve gibi bazı sebze ve meyveler insan eliyle döllendirilemeyeceği için bu ürünler olmayacaktı. Pamuk ürünleri olmayınca elbiseler de pahalı olmaya başlayacaktı. Ekonomisini pamuğa ve bunun gibi ürünlere dayanan ekonomiler de ekonomik krizler yaşanacak ve tüm dünya etkilecekti.

arılar olmasaydı

Kısacası hayatta kalma mücadelesi verecektik sadece şehirlerde ve köylerde meyve ve sebze yetiştirebilecektik.

Arılara farklı bakıyorum. Son teknoloji ile yapılmış bir uçağı izlerken duyduğum hayranlıktan daha fazlasını hak ediyor. Gözümün önünden bir arı geçerken artık bir kahraman olarak görüyorum. ? Muhteşem bir yaratık, hayatımız için olmazsa olmaz bir parça. Bir arının kaybı bir insanın kaybından daha fazla zarar veriyor yaşam döngüsüne.
Doğruya bu muhteşem yiyeceği yapan bu masum arı da değersiz olamazdı ya. Arıları sevelim Onlar için ve hepimiz için çiçekler ekelim, doğal yaşam alanlarını genişletip bu gidişe bir dur diyelim.

 

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir