drone

Dronlar ve Kullanım Alanları

Dronlar 

 İlk olarak Birinci Dünya Savaşından sonra kullanılmaya başlasa da dronların tarihi uçağın icadı kadar eski olduğu düşünülmektedir. Son yıllarda farklı alanlarda da kullanılmasıyla dikkat çeker oldu. UAVs (unmanned aerial vehicles), İnsansız Hava Aracı (İHA) insansız hava araçlarıyla aynı kategoride sayılan dronlar; askeri savunma, casusluk ve haberleşme alanından spor, gazetecilik, kargolama alanına kadar birçok alanda kullanılmaya başladı.

dronlar yarışları

Dronlar siyasi ve askeri alanda önemli rol oynadığı için özel haberler yapılıyor, dron teknolojisindeki gelişmeler yakından takip ediliyor. Son zamanlar da hobi olarak kullanımı da arttı. Piyasada çok çeşitli dronlar mevcut. Kamerasız küçük oyuncak versiyonlarından terörle mücadelede kullanılan insansız versiyonlarına kadar hepsi mevcut. Fiyatları da tabi kalitesine ve fonksiyonlarına göre değişiyor. Son zamanlarda dronların, uyuşturucu ticaretinde kullanılmaları, mahremiyeti ihlal etme potansiyeli, fiziksel güvenlik sorunları ve uçaklar için tehlikeli olma ihtimalinden dolayı kullanımıyla ilgili birtakım tedbirler, yasal düzenlemeler yapılıyor.

Aşağıda dronların kullanım alanları ile ilgili videolar paylaşacağım videolarla dronların kullanım alanlarını ve gelecekte bu teknolojinin nereye varacağı hakkında fikir yürütebilirsiniz.

Dronların  Kullanım Alanları

Gazeticilik de Dronlar

Gazeteciler çoğu zaman haber yapmak için tehlikeli yerlerde bulunuyorlar drone teknolojisi ile tehlikeli yerlerde bulunmadan haberler yapılabilecek.

Spor da Dronlar

Futbol maçları, motorsiklet yarışları, formula yarışaları  dronlarla artık çok daha zevkli hale gelecek.

Drone Yarışları

Dronlarla artık oturduğumuz yerden çok daha Heyecan verici yarışlar  yarışlar yapacağız.

Kargolama da Dronlar

Amazon firması dronlarla kargo hizmeti sunmak için ahazırlanıyor. Bir takım güçlüklerin olmasına rağmen yakın zaman da hayatımıza girecek.

Askeri casusluk, gözetim, savunma alanında 

Ülkemizin de terörle mücadele de kullandığı dronlar gelcek yıllar da daha fonksiyonel olarak askeri savunma ve casusluk alanlarında kullanılacak.

Seyahat

Hiç yorulmadan dronelarla bir şehiri gezebiliriz.

Sağlık Alanında 

Drone ambulanslar hayatımızı kolaylaştırabilir.

Tarım Alanında 

Meyve ve sebzelerin ilaçlanması, gübrelenmesi ve sulanması çok daha kolay hale gelecek gibi duruyor.

Ayrıca dronler doğal afetlerin tespit edilmesinde, yangın gibi afetlerin kontrol altına alınmasında, kurtarma operasyonlarında, tarım ve hayvancılık sektörlerinde, emlak ve gayrimenkul sektörlerinde de çok etkin bir şekilde kullanılacak.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir