yapay zeka- geleceğin teknolojisi

Geleceğin Teknolojisi

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve geleceğin teknolojisi nasıl olacak merak ediliyor. Teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımız da değişiyor. Bu değişimden sosyal, psikolojik, ekonomik hem de sağlık açısından etkileniyoruz. Peki gelecek yıllarda teknoloji nasıl gelişecek, hangi teknolojik gelişmeler hayatımıza girecek, geleceğin teknolojisi nasıl olacak. Sizin için araştırıp derlediğim bazı öngürüleri paylaşacağım.

The Internet of Things (IoT), Şeylerin İnterneti veya Nesnelerin İnterneti

İleride bu konu ile ilgili detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Geleceğin Teknolojisi Dronlar

İlk olarak Birinci Dünya Savaşından sonra kullanılmaya başlasa da dronların tarihi uçağın icadı kadar eski olduğu düşünülmektedir. Son yıllarda farklı alanlarda da kullanılmasıyla dikkat çeker oldu. UAVs (unmanned aerial vehicles), İnsansız Hava Aracı (İHA) insansız hava araçlarıyla aynı kategoride sayılan dronlar; askeri savunma, casusluk ve haberleşme alanından spor, gazetecilik, kargolama alanına kadar birçok alanda kullanılmaya başladı.  Amazon tarafından kargolama hizmeti için kullanma çalışmaları devam ediyor.

Birkaç yıldır sayıları ve türleri hızla artan İnsansız Hava Araçları (İHA) ya da daha yaygın adıyla ‘drone’lar

Ayrıca dronlar, doğal afetlerin tespit edilmesinde, yangın gibi afetlerin kontrol altına alınmasında, kurtarma

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ,dron

operasyonlarında, tarım ve hayvancılık sektörlerinde, emlak ve gayrimenkul sektörlerinde de çok etkin bir şekilde kullanılacak.

 

 

 

 

 

İnsansız Araçlar

Geliştirilmiş sensörlerle donatılan sürücüsüz araçlarla kazalar neredeyse tamamen hayatımızdan çıkacak. Yapay zeka yazılım sektörünün gelişmesiyle olması muhakkak bir gelişim olarak gözüküyor.

Uzaya Düzenli Seyahatler Yapabileceğiz

Sabah uyandığında kendini bulutlar üzerinde bulmak. Dünyaya merhaba deyip, muazzam bir manzara eşliğinde kahvaltı yapmak bize çok da uzak gibi durmuyor.

Yapay Zeka

Elon Mask‘ın iddiasına göre yapay zekayapay zeka- geleceğin teknolojisi 3. Dünya Savaşının başlamasına bile sebep olabilir. 3. Dünya Savaşını başlatır mı bilemeyiz ama yapay zeka gerçekten gelecekte en önemli konu olabilir. Robotlara düşünmeyi öğretecek bu sistem gerçekten muazzam şeylerin başlatabilir.

Silah Sektörü

Teknolojik gelişmişlik düzeyini gösteren önemli bir konu zira atom bombaları ve hidrojen bomlarının yanı sıra biyolojik bombalar gelecekte insanlığın hayatını ciddi bir şekilde etkileyecek. Ülkeler silahlanma yarışıyla beraber silah çeşitlendirme yarışına tutuldular. Sadece bu yarış bile savaş bile 3. Dünya Savaşını başlatabilir.

Internet

RapidShare ve YouTube gibi hizmetler daha fazla önem kazanacak. Internet çok daha hızlanacak.Uzmanlara göre bilgisayar hizmetleri yerel donanımdan bulut bilgi işlem sistemlerine kayacak. Tabi bu gelişmelerle birlikte gelecekte Hacker tehlikesi de artacak ve hackerlar en tehlikeli kişiler olacak.  İnternet üzerinden terörist saldırılar artacak.

Akıllı Sistemler

Akıllı telefonlarla başlayan bu teknoloji akımı geleceğin teknolojisi ile daha da hızlanıp diğer cihaz ve sistemlerin de akıllanmasıyla gelişecek. Nesnelerin birbiriyle iletişime geçmesiyle birlikte bir sonraki aşama da akıllı şehirler kurulacak.

Tıp Alanında Gelişmeler

Medikal alanda nanoteknoloji etkileyici bir şekilde ilerlemektedir. Nanoteknolojik ilaçlar birçok hastalığın dermanı bulunabilecek. Geleceğin teknolojisinde özellikle kanser gibi günümüzde tedavisi çok mümkün olmayan hastalıkların  çözüleceği düşünülmektedir. Ayrıca geleceğin teknolojisinde organ nakilleri çok daha kolay ve başarılı olacak. Tabi teknolojik gelişmeler sayesinde hastalıklar kolay tedavi edilse de gelecek yeni hastalıklar da üretecektir.

Hologram Teknolojisi

Hologram teknolojisi son derece etkileyici bir teknoloji. Geleceğin teknolojisinde hologram filmler izleyebiliriz. Aşağıdaki video ile tam olarak ne kastettiğimi anlayabilirsiniz.

Geleceğin Teknolojisi’nde Uzay Bilimindeki Gelişmeler

Geleceğin teknolojisi’yle uzayda, herhangi bir gezegende hayat olup olmadığı konusunda epey bir yol almış olacağız. Gelişmiş teleskop ve uydularla uzayın derinliklerine açılıp daha doğru ve net bilgiler edineceğiz. Belki de hayat olan bir gezegen keşfetmiş olacağız. Marsa ilk insan gönderilmiş olacak. Marstan ve diğer gezegenlerden canlı yayınlar yapılacak. Çok uzaktaki, yıldızların ve dünyaya benzeyen gezegenlerin net fotolarına ulaşacağız. Uzay hakkında daha fazla şey öğreneceğiz. Kuşkusuz bilimdeki gelişme hiç olmadığı kadar hızlanacak. 100 yıllarda elde ettiğimiz gelişmeyi üç beş senede kat edeceğiz.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir