IoT

Nesnelerin İnterneti

 

Nesnelerin İnterneti, Şeylerin İnterneti veya The Internet of Things (IoT)

Bir çoğumuz nesnelerin interneti terimini yeni duymuş alabilir ancak gelecekte hayatımızı etkileyecek ve değiştirecek muazzam bir şeyden bahsediyor olacağız.

Nesnelerin İnterneti Nedir ?

Internet of Things Türkçe’ye nesnelerin interneti veya şeylerin interneti olarak çevriliyor. Nesnelerin interneti çevremizdeki nesnelerin veya herhangi bir şeyin birbiriyle iletişimi anlamına geliyor. Açma kapama düğmesi olan neredeyse herşey gelecekte wifi aracılığıyla birbiriyle iletişim kurabilecek. Artık cansız varlıklar birbirleriyle iletişim kurabilecek ve hayatımızı çok daha kolaylaştıracaklar.

Nesnelerin interneti ile insan insanla, nesne nesne ile veya insan nesne ile wifi aracılığıyla her daim iletişim içerinde olacak. Gelecekte 20 milyardan fazla cihazın wifi aracılığıyla birbiriyle iletişim kurabileceği tahmin ediliyor. Nesnelerin birbirleriyle iletişimi akıllı sistemlerin gelişmesini hızlandıracak. En nihayetinde akıllı şehirlerin kurulmasına sebep olacak.nesnelerin interneti

Nesnelerin İnterneti Örnekler

Nesnelerin interneti’nin ne olduğu konusunu örneklerle anlatayım. Nesnelerin interneti (Iot) teknolojini kullanan eşyaların olduğu bir ev düşünün. Sabah saat kaçta kalkacağını bilen bir çalar saat sizin yerinize mutfaktaki aletlerle iletişime geçip sizin için demli bir çay yaptırabilecek. Siz salona girmeden lambalar yanacak ve siz çıktıktan sonra kapanacak, kapıya yöneldiğinizde kapı açılacak ve eğer evde yoksanız, evi kontrol eden cihazlar tüm tehlike ve kazalara karşı evinizi koruyacak.

Arabanız sizi tanıyacak ve siz bindiğiniz de kendisini çalıştıracak şehir içerisindeki diğer nesneler birbiyle iletişim içinde oldukalarından sizin için en kestirme ve en rahat yol güzergahını tespit edip aracınızı o güzergaha yönlendirecekler.

Trafik sorunu diye bir şey kalmamış olacak zira artık trafik ışılarına bile gerek kalmayacak kadar sistemler akıllanmış olacak. Yol altındaki sensörler arabaların hızını dahi ayarlayıp trafik sorununu ortadan kaldıracak. Araç bilgisayarında aracın neresinde bir sorun varsa çözümüyle birlikte size bildirecek veya araç parçaları bu problemi kendi aralarında halletmiş olacaklar. 🙂 Zaten artık yollar yayalara kalmış olacak. İnsanlar işlerine artık uçan araçlarla seyahat edecekler. Araçların birbirlerine çarpma olasılığı yok. Çünkü mükemmel sensörlere sahip olacaklar ve daha bu tehlike oluşmadan sistemelerle iletişime girerek manevra yapacak ve yeni rota belirleyecekler. 

Başka bir örnek; kişiye özel ilaçlar yapılmış olacak vücuduzu tanıyan ve ona göre doz ayarlayan, çok foksiyonlu ilaçlar olacak. Vücudunuzda tedavi edeceği yeri gayet iyi biliyor olacak. Küçük bir doktor gibi sizinle ilgileniyor olacak. 🙂 Nesnelerin interneti nasıl çalışır aşağıdaki video sizi bunu açıklamaya çalışacak. 

Yakın gelecekte hayatımızda çok farklı değişimler olabilir. Bu heyecan verici değişimler hayatımızı kolaylaştırıyor. Ama bu heyecan verici gelişmeler tehlikeli olaylara, oluşumlara da sebep olabilir. Zira birbiriyle iletişime geçecek bu eşyalar yanlış kişilerin kullanımıyla insanlığı ortadan bile kaldıracak sistemlere de dönüşebilirler. Robotik varlılar düşmanlarımız haline gelebilir de. Robotik varlıkların düşmanımız olma olasılığına yapay zeka başlıklı yazımda da değiniyor olacağım.

 

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir