mücadele et

Ayağı Kalk

Ayağı Kalk ! ! !

Bazen Düşersin

Çelmeyi bazen bir yakınından yersin, bazen de en yakın arkadaşından, dostundan, canın kadar sevdiklerinden ya da akrabalarından. Yıllardır emek verdiğin işler bozulabilir. Çok değer verdiğin inançlar çökebilir. Emanetine hıyanetlik yapılabilir. Hastalanabilirsin. Çok sevdiğin onsuz olmaz dediğin bir şeyini, birisini veya bir uzvunu kaybedebilirsin.

Ama yıkılmamalısın. Düştüğün yerden tekrar kalkmalısın. Sen, düşünce kalkamayacak kadar zayıf değilsin, hayır!!! olmamalısın. Her şeye inat yeniden denemelisin. Umut insanın içindedir. Hayat gözünle gördüğün elinle tuttuğundur, kalbindeki inanç beynindeki fikirdir. Kalbine, beynine hükmedip bakış açını ayarladığın kadar hayatı yaşarsın. Beynine hükmedebilen ateşte bile yanmaz. Veya ateşte yanmaktan acı duymaz.

Değerlerini gözden geçir hayattaki amacın ne. Bu küçücük problemler seni yıldırmamalı, düştüysen daha güçlü kalkmak için düştün. Çünkü hayat seni daha zorlu problemlere karşı eğitiyor.

Hiç oyun Super Mario oyununu oynadın mı? Mario gibi defalarca düşersin ama her seferinde deneyip düşmemeyi öğrenirsin. Ve geriye baktığında o problem ve engelleri çok basit görürsün çünkü oyun aslında sana mücadele etmeyi, engelleri aşmayı öğretmiştir. Sana, başarından dolayı mutluluk ve gurur hediye etmiştir. Oyunun sonunda ne kadar mutlu ve gururlu olacağını düşün. Bence kalk ve değerlerin için mücadele et. Basit şeylere takılıp kalma. Hayatın çok önemli.

Kitap oku, yeni arkadaşlar edin, seyahat et, insanlarla konuş, bazen bir meczupla bazen bir arkeologla, biraz da başka insanların dertlerini dinle, haline şükretmeyi öğren, herkesin bir sıkıntısı olduğunun farkına var, yeni şeyler öğren, insanları tanığın için bunu bir kazanç bil, kendini geliştirmeye bak, neden düştün, neden hata yaptın, araştır ve kendini tanı. Unutma!! hataların seni sana tanıttırıyor. Hatalarında gerçek seni bul. Hayat, acın kadar kısa başarın kadar uzundur. Kalk ve ileriye bak. Geçmişe dayanarak geleceğin zirvelerine tırman zirveye ulaşamasan da onun için mücadele etmiş olma zevkini tat. Çünkü zirve heyecanın bitmeye başladığı yerdir. Ama sen zirve koleksiyonu yapabilirsin

 Kendini canlı tutmak için hep hedeflerin olsun. Hedeflerin arasında sadece sana ait olanlar olsun mesela. Hiç kimsenin denemediği denemeyi aklına getirmediği, dünyada sadece senin ulaşabileceğin bir hedef olsun. Mesela şimdiye kadar hiç insan eliyle beslenmemiş bir hayvanı besleme zevkini tattın mı? Git ve onu yap. Arkadaşlar edin. Her yeni insan yeni bir alemdir. Alemlere ak, başkalarını tanımanın heyecanını yaşa. Bazı şeyler için geç olduğunu düşünebilirsin. Hayır hiçbir şey için geç değil. Kendini kandırma.mücadele et

Hayat mücadele ve dayanışmadır. İki küçük balık gördüm. Birisi hasta olmalı ki yüzmeye çalışıyor ama her seferinde başarısız oluyor. Akvaryumundaki suyun yüzeyine kadar çıkıp sonra aşağıya süzülerek düşüyor. Ama arkadaşı kuyruğundan ittire ittire onu yüzdürmeye çalışıyor. Benim için mükemmel bir dersti. Hayat mücadele ve dayanışmadır. Hayatla ancak mücadele ederek ve birbirimize destek çıkarak baş edebiliriz. Hayattan ne bekliyorsun ki. Ölüp toprak olmayacak mısın? Hayatının kıymetinin bil kardeşini, arkadaşını da canlandır. Onlara hayat öpücüğü ver. HADi….

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir